Jak pozycjonować stronę? Jak dzisiaj działa i jak zmieniło się SEO?

 

Zrzut ekranu 2018-05-02 o 23.34.39

 

Google ciągle nas zaskakuje. Nie zawsze jesteśmy zadowoleni ze zmian, które zachodzą, ale zawsze są one przeprowadzane z myślą o nas – użytkownikach Internetu. Google stara się dostosować treści, których szukamy do najbardziej prawdopodobnych oczekiwań co do uzyskanej odpowiedzi. Z tego powodu, pozycjonowanie stron znacznie zmieniło się na przestrzeni lat. Poradnik SEO zawierający podstawy SEO lub – szerzej – pozycjonowania jeszcze sprzed kilku lat, może być już zupełnie nieaktualny. Jak zatem zmieniło się pozycjonowanie? Na jakiej zasadzie Google selekcjonuje strony, które umieszcza wyżej lub niżej w swojej hierarchii?

Zacznijmy od krótkiego przebiegu historii pozycjonowania, żeby lepiej je zrozumieć, a później zaprezentujemy konkretne przykłady tego, jak to dzisiaj wygląda. Przebieg pozycjonowania można podzielić na trzy etapy. Pierwszy etap był oparty na linkowaniu strony ze źródeł zewnętrznych. Im więcej linków bardziej wartościowych (tych, z których było najwięcej wejść), tym lepiej. Do teraz niektóre firmy oferują zajęcie się pozycjonowaniem strony w ten przestarzały, nieaktualny sposób. Za drugi etap można uznać wyświetlanie przez Google słów kluczowych i zdań zadanych przez użytkowników. Jeśli na przykład wpisałeś w Google: „Jak pozycjonować stronę?”, Google wyświetlał Ci witryny, na których znajdowało się zadane pytanie. Nie zawsze uzyskiwałeś jednak na nie odpowiedź. Było to sprytnie wykorzystywane przez wszystkich tych, którzy chcieli nieetycznie na tym skorzystać i tylko zwiększyć sobie ruch. Jak jest dzisiaj? Google oczywiście nie zrezygnował całkowicie z wykorzystywania pierwszych dwóch etapów. Pozycjonowanie stron w Google zmieniło się jednak na korzyść każdego z nas. Google stara się domyśleć, co mamy na myśli i wyświetlić nam te strony, które odpowiadają na zadane pytanie. Nic Ci nie da więc umieszczanie nieskończonej ilości linków zewnętrznych na innych stronach lub wplatanie fraz, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarce, jeśli nie zapewnisz wartościowego contentu. Okej… Więc jak mam pozycjonować swoją stronę internetową, sklep lub bloga? Ważne jest, abyś już przy planowaniu rozpoczęcia pracy nad pozycjonowaniem uwzględnił pytania, na które chciałbyś udzielić odpowiedzi oraz stworzył swój tekst/wideo/obraz w taki sposób, żeby użytkownik odnalazł w nim rozwiązanie swojego problemu. Kiedy Twoja strona będzie pozycjonować się wysoko? Wtedy, kiedy użytkownik spędzi na niej jak najwięcej czasu. Google uznaje to jako uzyskanie odpowiedzi na zadane pytanie, ponieważ użytkownik od razu nie „uciekł” z Twojej witryny. Zatrzymaj go więc na niej jak najdłużej. Dostarcz mu treści jak najbardziej wartościowej i konkretnej, żeby nie zanudzić go przy tym swoim niepotrzebnym „rozgadywaniem się”, ponieważ może on wtedy szybko opuścić Twoją stronę.

Zmiany, które zachodzą dzięki Google mogą niektórych irytować. Pamiętajmy jednak, że zachodzą one z korzyścią dla nas wszystkich. Google chce, abyśmy jak najszybciej znaleźli rozwiązanie swojego problemu używając ich wyszukiwarki. Dlatego więc, jeśli wpiszemy w Google frazę „Prezydent USA”, to nie wyświetli nam się tabun tekstów zawierających hasło „Prezydent USA”, ale od razu zobaczymy kto obecnie piastuje to stanowisko.  Wpisując z kolei „oszą”, wyświetli nam się strona Auchan. Ave Google!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s