Konkurs na Facebooku – co można, a czego nie można

500px-Topeka-leaderboard.svg_-1-960x384

    Prowadząc konto facebookowe Twojej firmy, wpadłeś pewnie wiele razy na pomysł, że warto byłoby zorganizować jakiś konkurs. Przypuszczamy, że głównym celem tego konkursu była szeroko pojęta promocja – interakcja z fanami, dotarcie do większego grona osób, ruch na fanpage’u. Czasy starych i dobrych (?) – właśnie, czy dobrych? – konkursów na Facebooku już minęły. Nie osiągniesz dzisiaj łatwo takiego zasięgu konkursu, jaki charakterystyczny był wśród marek jeszcze jakiś czas temu. Co się zmieniło? Jak zrobić dobry konkurs na Facebooku? Jaki jest regulamin konkursu na Facebooku? Co warto wiedzieć zanim zrobisz konkurs na Facebooku?

    Jeśli przeprowadzałeś już konkursy na swoim profilu, wiesz na pewno, że warunki konkursu na Facebooku są proste, ale nie dla wszystkich łatwe i oczywiste. Czytając regulamin Facebooka, na język nasuwa się wiele wątpliwości, pytań i sytuacji niejasnych. Jak wygląda to w praktyce? Przede wszystkim, warunki konkursów na Facebooku połączone z obowiązkami wynikającymi z polskiego prawa mówią, że każdy konkurs powinien posiadać oficjalny regulamin (spisany w pliku PDF czy np. wydrukowany w firmie, żeby klient mógł go zobaczyć w razie wyrażenia takiej chęci). Konkurs powinien też mieć jasno wytyczone ograniczenia dotyczące wieku oraz miejsca zamieszkania. Nagrody oferowane w konkursie powinny być zgodne z obowiązującym prawem (tu warto się zagłębić i dowiedzieć się jakie zezwolenia musimy posiadać w przypadku przydzielania poszczególnych nagród). Regulamin konkursu musi ponadto zawierać zapis dotyczący zwolnienia serwisu Facebook z odpowiedzialności przez każdego uczestnika. Do promocji nie możemy wymagać od uczestników konkursu wykorzystywania prywatnych osi czasu ani osi czasu ich znajomych. Nie możemy więc zmuszać uczestników do udostępniania treści na swoich profilach ani na profilach ich znajomych. Zapisy „Udostępnij na swojej osi czasu…” lub „Udostępnij na osi czasu znajomego…” są więc niedozwolone. Nie można ponadto wymagać od uczestników oznaczania znajomych w komentarzu ani polajkowania posta konkursowego lub jakiegokolwiek posta. W regulaminie powinieneś zawrzeć również zapis, że Facebook nie uczestniczy w promocji, nie popiera jej, nie sponsoruje ani nie przeprowadza. Nie możesz również przeprowadzać konkursów, w których o wygranej decyduje los – chyba że chcesz podlegać ustawie o grach hazardowych i przejść przez szereg zgód i zezwoleń.

    Zrozumienie zasad konkursu na Facebooku nie jest trudne, ale warto je znać i pamiętać o nich. Konkurencja nie śpi, a każde nasze potknięcie może być dla niej pożywką. Spraw więc, żeby o wygranej w Twoim konkursie decydowało najlepsze dzieło lub najlepsza czynność. Może użytkownicy wykażą się takim sprytem i taką kreatywnością, że konkurs mimo braku przymusu udostępniania, i tak odbije się szerokim echem. Wszystko zależy od Twojego pomysłu i zaangażowania. Powodzenia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s