Google Adwords czy Facebook Ads?

mikkokk

    Wielu z Was – ci, którzy sami prowadzą małe i średnie firmy lub ci, którzy zarządzają lub są odpowiedzialni za współpracę z agencjami, którym zlecają działania reklamowe firmy w sieci – zastanawia się pewnie, co jest właściwie teraz skuteczniejsze: Adwords czy reklama na Facebooku. Batalia gigantów technologicznych o przyciągnięcie do siebie jak największej części rynku trwa już kilka lat, a my, jako zakłopotani użytkownicy tych platform, nie do końca wiemy jak w tym wszystkim się właściwie odnaleźć.

    Warto byłoby zastanowić się najpierw, czy zadane w tytule posta pytanie, jest postawione poprawnie. Okazuje się, że nie. Przynajmniej zazwyczaj nie, pomijając poszczególne i dość rzadkie przypadki. Dlaczego więc zdecydowaliśmy się na nadanie temu postowi takiego tytułu? Często internauci zadają je, zazwyczaj błędnie rozumując. Chcą krótkiej i szybkiej odpowiedzi na postawione przez siebie pytanie. Chcą wiedzieć, kto wygrywa walkę Google Adwords vs. Facebook Ads. Odpowiedź na to pytanie jest jedna – niezależnie od tego, kto udzielałby na nie odpowiedzi, i nie do końca może Cię zadowolić – to zależy. Zależy od czego? Od tego, co oferujesz, na jakim etapie rozwoju jest Twoja firma i jaki jest Twój główny cel – wizerunkowy (długoterminowy) czy sprzedażowy (zazwyczaj jednorazowy). Działania w sieci reklamowej Google’a i w tej od Facebooka są komplementarne – uzupełniają się. Reklama w Google Adwords to nic innego jak „wypchnięcie” na pierwsze miejsca wyszukiwania produktów, które oferuje nasza firma. Jeśli więc sprzedajemy produkt, który jest już długo na rynku, a użytkownicy wpisują dane hasło w wyszukiwarkę np. buty zimowe, tani telefon lub konkretnie model danego produktu np. buty Adidas …, to płacąc za reklamę Adwords sprawimy, że wyświetlimy się takiemu użytkownikowi na pierwszych miejscach wyszukiwania. Podobna rzecz tyczy się usług. Kupując hasła „warszawa dentysta” lub „masaż kraków” możemy uzyskać również zadowalające wyniki dzięki ruchowi z wyszukiwarki. Pytanie czy zależy nam na inwestycji środków w reklamę i uzyskaniu (być może) zadowalającego ROI jednorazowo, bo mały odsetek użytkowników, którzy kupią od nas z wyszukiwarki dokona zakupu ponownie, czy może chcemy skupić się na budowaniu długotrwałego wizerunku firmy. Jeśli wybieramy tę drugą opcję, to lepszym posunięciem będzie zainwestowanie większej ilości środków w reklamę na Facebooku. Kiedy chcemy zdobyć lub utrzymać oddanych klientów marki za pomocą kreatywnej i przemyślanej komunikacji, to działania na Facebooku będą strzałem w dziesiątkę. Facebook lepiej sprawdzi się również wtedy, kiedy będziemy chcieli wypromować zupełnie nowy produkt lub usługę – taki, którego konsumenci jeszcze nie znają i nie wpiszą go sami do wyszukiwarki. Facebook Ads to nie tylko działania wizerunkowe i promocyjnej dla rynkowych nowości, ale również sprzedażowe. Kiedy sprzedażowo reklama na Facebooku sprawdzi się lepiej niż ta w Adwords? Wtedy, kiedy znamy dokładnie grupę docelową odbiorców, do których chcemy kierować przekaz. Jeśli jest to wąska grupa, dokładnie i odpowiednio sprofilowana, to na pewno dotrzemy swoimi treściami do potencjalnych klientów firmy.

    Z powyższego posta, dowiedziałeś się zatem, że porównywanie Google Adwors i Facebook Ads nie ma sensu, a działania na tych platformach należy stosować zamiennie lub równolegle, zależnie od postawionego sobie celu.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s